Nowoczesna endodoncja
Leczenie kanałowe przeprowadza się w przypadku zainfekowania miazgi zębowej. Dzieje się to w przypadku zaawansowanej próchnicy zęba, bądź też przy urazach zębów. Dość liczną grupę stanowią pacjenci z tzw. Ponownym leczeniem kanałowym - przeprowadzonym połowicznie lub nie do końca w przeszłości.

Ogólnie ujmując kanały leczymy w przypadku
1. Zapalenia miazgi,
2. Zgorzeli miazgi,
3. Martwicy miazgi i zmianom okołoszczytowych,
4. Obnażeń miazgi przy urazach zębów.

Leczenie kanałowe polega na mechanicznym i chemicznym usunięciu miazgi z systemu kanałów korzeniowych, a następnie szczelnym ich wypełnieniu.
Każdą kanałówkę przeprowadzamy w koferdamie, urządzeniu oddzielającym pole zabiegowe od jamy ustnej. Brak dostępu śliny daje nam pełną kontrolę nad procesem leczenia, brakiem ponownego zainfekowania leczonego kanału i gwarancję powodzenia.

Leczenie kanałowe wykonujemy w powiększeniu jakie daje nam mikroskop stomatologiczny Leica M300

Czterdziestokrotne powiększenie gwarantuje bezpośredni i wyraźny wgląd do kanału. Do pomiaru długości kanału korzeniowego używamy endometru - TriAuto ZX. Wykorzystujemy tutaj zjawisko różnego przewodnictwa elektrycznego w organizmie ludzkim. Dzięki temu mamy możliwość precyzyjnego pomiaru długości roboczej korzenia i pracę tylko w jego obrębie. Opracowanie kanału zostawiamy rotacyjnym narzędziom niklowo - tytanowym K3, a kanały wypełniamy termiczną gutaperką - System B i Obtura II.

Gutaperka jest materiałem obojętnym dla ludzkiego organizmu, kondensowanym w kanale na ciepło, nie ulegającym resorpcji.


Jeżeli czas na to pozwala leczenie przeprowadzamy na jednej wizycie bez względu na postawioną wcześniej diagnozę i postęp procesu chorobowego.

Efekty leczenia są widoczne na monitorze komputerowym dzięki radiografii cyfrowej, zdjęciom rentgenowskim o bardzo małych dawkach przetwarzanych przez czujnik i przekazywanych do komputera w postaci cyfrowej. Dawki promieni X w porównaniu z tradycyjnym zdjęciem RTG są zredukowane o 90%.

    

Możliwości współczesnej endodoncji są ogromne:
- jednowizytowe leczenie zgorzeli miazgi, stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych,
- usuwanie złamanych narzędzi z kanałów korzeniowych,
- udrażnianie kanałów zobliterowanych,
- zamykanie perforacji,
- leczenie kanałowe przez korony protetyczne

Dzięki czynnemu udziałowi w internetowej endodontycznej liście dyskusyjnej jesteśmy w stałym kontakcie z czołówka polskiej endodoncji.
Copyright © 2005 Kobusinscy. Wszelkie prawa zastrzezone. design by Kombinet.pl